czwartek, 14 listopada 2013

DOMOWE SPOSOBY NA ŁUPIEŻ


Jest on zmorą prawie 4 milionów rodaków! Głównym powodem jego pojawiania się jest podrażnienie skóry. Wszyscy znamy denerwujące "białe płatki" na ubraniach, ale jak z nim walczyć? Poznajmy naszego wroga i zapoznajmy się z domowymi sposobami na pozbycie się łupieżu :)


PRZYCZYNY ŁUPIEŻU:
Za łupież są odpowiedzialne mikroskopijne drożdże, które podczas pączkowania wywołują stan zapalny. Skóra wtedy nadmiernie się łuszczy, co jest jej naturalnym mechanizmem obronnym.

Zewnętrzne przyczyny powstawania łupieżu:
        Kosmetyki do pielęgnacji włosów- które wpływają drażniąco na stan skóry głowy (szampony, odżywki itd.),
        Farby do włosów,
        Kosmetyki do stylizacji jak lakiery, żele czy pianki.
        Chlorowana woda- występująca najczęściej na basenach, dlatego też tak ważnym elementem jest czepek kąpielowy, 
        Temperatura wody, której używamy podczas mycia włosów – nie może być ona gorąca, jak również zbyt zimna – temperatura jej ma być optymalna i zalecane jest, aby nie przekraczała 30-35˚C.
        Drożdżak – jest to rodzaj grzyba, który występuje na naszej skórze, a jego profesjonalna nazwa brzmi Pityrosporum ovale. Kiedy skóra zostaje podrażniona jego obecność się nasila a skutkiem tego jest łupież.
        Wilgoć

        Częsta stylizacja i suszenie włosów

      Osoby z przetłuszczającą się skórą głowy – z tzw. łojotokiem są szczególnie narażone na powstanie łupieżu, gdyż tłuste środowisko jest rewelacyjną pożywką do rozwoju Pityrosporum ovale.

Wewnętrzne przyczyny powstawania łupieżu:
        Stres

        Zaburzenia hormonalne

        Niewłaściwa dieta


SPOSOBY NA POZBYCIE ŁUPIEŻU:

Najbardziej pospolite i nieskomplikowane odmiany łupieżu możemy pokonać po prostu za pomocą szamponów przeciwłupieżowych. Najważniejsze aby szampon przeciwłupieżowy miał w swoim  składzie co najmniej jeden z poniższych składników: siarkę, kwas salicylowy, cynk, selen.
 Aby zapobiec nawrotom łupieżu, zalecamy:
        szampony przeciwłupieżowe

        unikanie mocno działających kosmetyków i zabiegów fryzjerskich, które mogą osłabić włosy,
        prowadzenie zdrowego stylu życia i stosowanie dobrze zbilansowanej diety,
        stosowanie nieścierających, łagodnych i dobrze przystosowanych do potrzeb skóry głowy preparatów pielęgnacyjnych.
Jeśli łupież nie zniknie, należy zasięgnąć porady dermatologa.


 DOMOWA APTECZKA W WALCE Z ŁUPIEŻEM:

        Olejek przeciwłupieżowy
Olejek stosuj na godzinę przed myciem włosów wcierając go delikatnie w skórę głowy. Możesz owinąć głowę czepkiem aby wzmocnić oddziaływanie preparatu.
Składniki: 
Ok. 100 g oleju z pestek winogron
Ok. 20 g suszonego korzenia łopianu lub kłącza tataraku
Przygotowanie:
Do czystego, szczelnie zamykanego słoiczka włóż kawałki korzenia łopianu i zalej je olejem. Zamknij i odstaw na 3 - 4 tygodnie w ciepłe miejsce, co jakiś czas mocno wstrząsając olejkiem. Po odcedzeniu olejek przelej do ciemnej buteleczki przechowuj w suchym, ciemnym miejscu.

        Przeciwłupieżowa maseczka do włosów
Maseczka nie tylko pozwoli ci uwolnić się od łupieżu, ale i znakomicie wzmocni cebulki włosów, zapobiegając nadmiernemu wypadaniu i pobudzając ich porost!
Maseczkę starannie wmasuj w skórę głowy na około godzinę przed myciem włosów.
Składniki:
2 łyżki oliwy z oliwek
¼ łyżeczki olejku eterycznego z drzewka herbacianego
1 łyżka octu jabłkowego (opcjonalnie - przy włosach mocno przetłuszczających się) 
  •     Domowy szampon
 Składniki:
200ml płynnego, zwykłego szamponu
kilka kropli olejku cytrynowego lub zwykłego soku z cytryny
kilka kropli olejku różanego napar z rozmarynu, lub olejek rozmarynowy

 Wszystkie składniki należy wymieszać i odstawić na 24 godziny w zacienione miejsce.
Preparat należy przeleć do butelki i przechowywać szczelnie zamknięty. Stosować codziennie.

        Nalewka spirytusowa  – nie do picia

 Składniki:
spirytus rektyfikowany nasturcja (suszona lub nie)
przegotowana woda
 Osuszone liście nasturcji zalewa się dwoma częściami spirytusu i jedną częścią wody. Nalewkę tą należy trzymać w odkrytym naczyniu przez około 10-14 dni, po czym przelać do butelek i szczelnie zakręcić.
Stosować po umyciu włosów szamponem. 
  •    Płukanka z pokrzywy
minusy: nie nadaje się do jasnych włosów oraz nie należy używać świeżych pokrzyw, ponieważ lekko barwią włosy.
 Składniki:
suszona pokrzywa, woda, sok z cytryny
 Zalać wrzątkiem suszone liście pokrzywy (2 litry wrzątku na 4 łyżki ziół) poczym ostudzić i przecedzić przez sitko. Do zimnego wywaru wcisnąć sok z całej cytryny. Umyte i osuszone włosy płukać przygotowanym naparem raz w tygodniu. Stosować minimum przez 2 miesiące.

         Olejek rycynowy

składniki: 
łyżka olejku rycynowego,

odżywka do włosów jakiej używamy,
jajko, 


Lekko podgrzewamy olejek rycynowy, dodajemy resztę składników i taką maseczkę nanosimy na skórę spłukany olejek pozostawia na włosach tłusty nalot.
  • Maseczka z oliwy 
Podgrzej 2 łyżki oliwy (powinna być ciepła, ale nie gorąca) i wmasuj w skórę głowy. Pozostaw na 20 minut, a potem wyczesz włosy gęstą szczotką. Dokładnie umyj. Susz chłodnym strumieniem powietrza. Stosuj 1-2 razy w tygodniu.
  • Cytryna (pomoże przy łupieżu tłustym)

Umyj i osusz włosy ręcznikiem. Wetrzyj w skórę głowy sok z połowy cytryny i zostaw na 15 minut. Spłucz chłodną wodą. Stosuj codziennie przez 2 tygodnie. 
  • Maseczka z jajka (polecana przy mocno przetłuszczających się włosach)
Białko jednego jajka należy ubić i dodać do tego żółtko. Wszystko wymieszać. Na umyte włosy, zamiast odżywki nakładamy jajko i wmasowujemy to w skórę głowy. Po pół godzinie należy zmyć jajko z głowy. 

  • Napar z tymianku (działa grzybobójczo)
Czubatą łyżeczkę tymianku zalej szklanką wrzątku i zaparzaj 10 min. Przestudź i wmasuj w skórę głowy po umyciu. Nie spłukuj. Stosuj po każdym myciu.
  • Jogurt naturalny

Po umyciu włosów wetrzyj w nie jogurt naturalny zamiast odżywki, owiń głowę ręcznikiem i odczekaj około godziny. W tym czasie skóra głowy wchłonie dobroczynne substancje, a bakterie jogurtowe przywrócą jej zachwianą równowagę. Maseczkę zmyj letnią wodą następnie umyj włosy szamponem. 
  •    Zielona glinka
 Dwie łyżki zielonej glinki zmieszaj z odrobiną wody. Gęstą papkę wetrzyj w umytą skórę głowy i we włosy. Po piętnastu minutach zmyj maseczkę, a włosy umyj ponownie. . Dlatego maseczkę nakładaj jak najczęściej, najlepiej po każdym myciu.
  •      Ocet
 Wystarczy po każdym umyciu włosów przepłukać głowę mieszanką octową (woda i dwie łyżki octu).
  •  Czosnek
Wystarczy dwa ząbki rozgnieść i dodać do szklanki ciepłej wody. Miksturę wcieramy w skórę głowy i zostawiamy na około 5 minut. Włosy wystarczy spłukać. Niestety, czosnek zostawia brzydki zapach, dlatego głowę można delikatnie umyć szamponem. Miksturę nie należy stosować częściej niż raz w tygodniu, gdyż może podrażnić skórę.
  • Masaż głowy
Masaż skóry głowy pomaga utrzymać zdrowe włosy i skórę. Redukuje łupież, rozluźniając martwe komórki skóry, co sprawia, że łatwiej odpadają. Wykonywany pod prysznicem masaż skóry głowy może poprawić stan Twojej skóry.



Wyżej wymienione domowe sposoby na łupież nie są jedynymi. Poza nimi można wymienić płukankę z ziół (nagietek, rumianek, skrzyp polny i kora wierzby – po trzy łyżki każdego wsypujemy do garnka, zalewamy litrem wody i gotujemy przez 5 minut; wywarem płuczemy włosy), maseczki z olejków kokosowego i jojoba. Powyższe sposoby na łupież są łatwe w wykonaniu i tanie.

Pamiętajmy, że domowe sposoby na łupież wymagają regularnego stosowania!!! :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz