poniedziałek, 28 października 2013

PRZYPRAWY CZERWONE



Przyprawy czerwone działają agresywnie na tkankę tłuszczową dzięki zawartości kapsaicyny - związkowi chemicznemu, który znajduje się w każdej papryce. Czerwone przyprawy są więc obowiązkowym składnikiem deserów czy kolacji, ponieważ dzięki kapsaicynie zbędna tkanka tłuszczowa nie odłoży się w organizmie podczas snu.


  • Papryka chili - ze wszystkich czerwonych przypraw działa najagresywniej na tkankę tłuszczową, ponieważ zawiera najwięcej kapsaicyny. W szybkim tempie pobudza organizm do naukowców - zmniejsza apetyt na tłuste i słodkie jedzenie, powoduje długotrwałe uczucie sytości oraz wspomaga pracę układu krążenia.



  • Pieprz cayenne- to tak naprawdę zmielona papryczka cayenne, tak jak chili zawiera kapsaicynę, która pobudza proces termogenezy, dzięki któremu organizm czerpie energię z zapasów zmagazynowanych w tkance tłuszczowej.




  • Papryka słodka- jest łagodna w smaku, dzięki mniejszej zawartości kapsaicyny. łagodniejsza dla żołądka, dzięki czemu pozytywnie wpływa na procesy trawienne. W związku z tym może być częścią nie tylko kolacji, lecz także śniadania. Dzięki temu będziemy szybciej spalać kalorie w ciągu dnia;




  • Papryka peperoni- to papryka z rzędu słodkich, która stanowi idealny dodatek do sałatek odchudzających;





  • Pieprz czarny- dzięki zawartości piperyny - związku, który nadaje mu charakterystyczny ostry i gorzki smak, zapobiega tworzeniu się nowych komórek tłuszczowych;







Curry:
  • Czerwone curry- to mieszanka sproszkowanych przypraw, głównie pieprzu czarnego, chili i innych odmian papryk, dzięki czemu działa na tkankę tłuszczową ze zdwojoną siłą;
  • Curry ze Sri Lanki- jest ostrzejsze w smaku, dzięki czemu działa bardziej agresywnie na tkankę tłuszczową. Przyprawy przed zmieszaniem są palone i prażone, dlatego curry ma barwę ciemnobrązową. 
Zastosowanie: Curry świetnie komponuje się z białym mięsem – kurczakiem, indykiem, rybą. Najlepsze połączenia tworzy w klimatach słodko-kwaśnych: sosy na bazie warzyw (pomidory, pędy bambusa, por, cebula) z dodatkiem słodkich owoców – bananów, mango i kokosa – to czysta poezja smaku.

  • Pieprz czerwony- nazwa używana jako potoczne określenie wielu różnych przypraw, m.in.: pieprzu kajeńskiego, czyli przyprawy otrzymywanej z owoców odmiany papryki rocznej (Capsicum annuum). Dojrzałe owoce pieprzu czarnego o czerwonym zabarwieniu, marynowane natychmiast po zerwaniu w occie lub solance, nazywane są też pieprzem różowym. Mają smak podobny do dojrzałego czarnego pieprzu, ale jest on bardziej aromatyczny, żywiczny, ma wyczuwalną świeżość typową też dla pieprzu zielonego. Zastosowanie: Do zup, sosów, potraw z mięs, warzyw, ryb, wędlin, sałatek, jaj, serów.

  • Czubryca czerwona- to mieszanka przypraw charakterystyczna dla kuchni bułgarskiej. Doskonale komponuje się z czerwonym mięsem, pieczeniami, może też wzbogacać sosów i sałatek. W skład mieszanki wchodzą: sól, papryka, cukier, czosnek granulowany, cząber, bazylia, papryka chilli, tymianek, dodawana jest też kozieradka. Zastosowanie: fasola, soczewica, dania z mięsem baranim i jagnięcym, stosowana do zup. Czubryca czerwona jest ostrzejsza od zielonej, podkreśla tym samym znacząco smak potraw. Ja osobiście lubię posypać czubricą kanapki i jajecznice.
  • Przyprawa arabska Shoarma czerwona – mieszanka o wyjątkowym aromacie oraz niebywałym zapachu, stosowana zazwyczaj do drobiu, wołowiny, jagnięciny, nie tylko w kuchni arabskiej. W jej skład wchodzi zazwyczaj Papryka czerwona, sól, czosnek, kmin rzymski, papryka chilli, cynamon. Jedna z najciekawszych smakowo oferowanych przez nas mieszanek. Dostępna tylko u nas. Zastosowanie: Mieszanka przeznaczona jest do mięs z wołowiny lub wieprzowiny, może być to również mięso cielęce lub drobiowe. Mięso przed przyrządzeniem należy natrzeć SHAORMĄ Czerwoną, danie podajemy najczęściej z frytkami i zestawem surówek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz