Na pewno warto!
Indeks Glikemiczny określa, jak szybko po zjedzeniu konkretnego jedzenia wzrasta poziom cukru we krwi. Wartości obliczane są dla 50g przyswajalnych węglowodanów. Taką ilość można znaleźć w różnych ilościach jedzenia, przykładowo:
- 50g cukru
-250g ziemniaków
-100g białego chleba.
Powoduje to, że porównywanie indeksów glikemicznych może być nieco mylące, bo są produkty, które zawierają mało węglowodanów, a mające wysoki IG.
Co warto wiedzieć?
Zjadając produkty o wysokim IG narażamy się na wysokie nasycenie tłuszczem! Przy dużym skoku cukru we krwi następuje wystrzał insuliny, która ma go przerobić na słynną oponkę.
- Produkty o dużym indeksie glikemicznym (np. piwo, ziemniaki pieczone, frytki, chipsy, biała bagietka, marchewka gotowana, popcorn, arbuz, dynia itp.) są szybko trawione i wchłaniane w przewodzie pokarmowym. Dochodzi do gwałtownego zwiększenia glikemii poposiłkowej, gwałtownego wydzielania insuliny, a następnie szybkiego zmniejszenia się stężenia glukozy we krwi, co skutkuje zwiększeniem wydzielania glukagonu i zwiększeniem łaknienia.
- Produkty o małym indeksie glikemicznym (np. warzywa zielone, pomidor, marchewka surowa, cukinia, czosnek, świeże morele, makaron sojowy, makaron al dente, chleb żytni pełnoziarnisty itp.) spowalniają wchłanianie glukozy i przez dłuższy czas powodują łagodne zwiększanie glikemii i insulinemii poposiłkowej.
Rada- aby nie doprowadzać do skoku cukru we krwi wybierajmy produkty o niskim IG. Wybierając produkty pełnoziarniste dostarczamy do organizmu zbawiennego błonnika pokarmowego, jednocześnie trzymając się schematu produktów o niskim IG, więc łączymy przyjemne z pożytecznym.
Powolne przyswajanie i stopniowy wzrost oraz spadek poziomu cukru we krwi po spożyciu produktów o niskim IG, powoduje mniejsze wydzielanie insuliny. Wolne przyswajanie pozwala ograniczyć napady głodu.
Przyjęto, że IG glukozy jest równy 100. Produkty, których IG jest mniejszy niż 50, określane są jako produkty o małym IG (te należałoby wybierać przy układaniu codziennego jadłospisu). Te, których IG wynosi 55–70, to produkty o średnim indeksie glikemicznym (wybieramy je od czasu do czasu), natomiast gdy IG jest większy niż 70, produkt zaliczany jest do grupy o dużym IG (należałoby te produkty wybierać sporadycznie).
Przyjmnijmy więc, że najkorzystniejsze do spożycia będą produkty, których IG nie przekracza 60 :)
Powodzenia w wybieraniu zdrowej żywności! :)
źródło: http://dieta.mp.pl//
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz