sobota, 11 stycznia 2014

BCAA

BCAA (branched chain amino acids) czyli aminokwasy o łańcuchach rozgałęzionych- jest jednym z najpopularniejszych suplementów, szczególnie dla osób ciężko trenujących.
Są to 3 kluczowe aminokwasy: leucyna, izoleucyna i walina, z których najważniejsza jest leucyna (sama leucyna jest gorzka w smaku, więc jeśli produkt smakuje za dobrze, to można wątpić w jego jakość). Odżywki zawierające aminokwasy BCAA pobudzają syntezę białek, a także zwiększają ilość uwalnianych niektórych hormonów anabolicznych, w tym hormonu wzrostu.

Gdzie szukać BCAA?
BCAA zawarte są w pokarmach pochodzenia:
- zwierzęcego (np. izoleucyna i leucyna w mleku)
- roślinnego (np. walina w migdałach, siemieniu lnianym, sezamie).
Do najbogatszych źródeł należą odżywki białkowe:
-izolat białka serwatkowego 26%
-białko mleka 21%
-białko mięśni 18%
-izolat białka soi 18%
-białko pszenicy 15%



Fakty i właściwości BCAA:



  • Może podlegać procesom katabolizacji bezpośrednio w mięśniach.
  • Przyswajają się szybciej niż pojedyncze aminokwasy.
  • BCAA wykorzystuje się w leczeniu chorób wątroby, terapii chorób neurodegeneracyjnych oraz fenyloketonurii -ponieważ metabolizm BCAA zachodzi bezpośrednio w mięśniach, a nie w wątrobie jak w przypadku większości aminokwasów.
  • Hamuje utratę tkanki mięśniowej.
  • Stanowi źródło energii w trakcie intensywnych ćwiczeń- dzięki temu pozwala zaoszczędzić glikogen mięśniowy.
  • Redukuje efekt zmęczenia podczas długotrwałych ćwiczeń- tłumiąc wydzielanie serotoniny.
  •  Chroni tkankę mięśniową, czerpiąc energię z tkanki tłuszczowej. Na podstawie pewnego włoskiego badania stwierdzono, że podanie BCAA na pusty żołądek sprawia, że organizm odczytuje to jako sygnał „utraty mięśni” i, by je chronić, od razu przestawia się na wykorzystywanie tłuszczu jako źródła energii.
  • Wspomaga sprawność, ogólne zdrowie i efektywność treningów- spożywane w porze około treningowej.
  •  Istnieją badania potwierdzające, że u osób spożywających 10-15 g BCAA dziennie, przez przynajmniej 4 tygodnie, zwiększyła się ilość tkanki beztłuszczowej (w porównaniu do grupy, która BCAA nie przyjmowała).
  • U niektórych osób zmniejsza apetyt, przeciwdziała kontuzjom i przetrenowaniu.
  • Może wspomóc utratę wagi- Przy diecie średnio/wysokobiałkowej (1,5 – 2 g / kg m spożyciu węglowodanów (100-200 g), BCAA może promować syntezę białek, insulinę i oszczędzać glukozę. W porównaniu z grupą spożywającą więcej węglowodanów, stracimy więcej tkanki tłuszczowej, a ochronimy mięśniową.
  • Obniża poziom kortyzolu, odpowiedzialnego za liczne choroby, przetrenowania i utratę mięśni.
  • Zwiększa witalność, kondycję ruchową i wytrzymałość- Czas życia zwierząt, którym podawano dodatkowo BCAA, wydłużył się o 12%.
  • Stanowi 35% niezbędnych aminokwasów mięśniowych.

  • Stosowanie, dawkowanie BCAA:
    Najlepiej stosować się do zaleceń producentów. BCAA często stosuje się rano po przebudzeniu, przed treningiem oraz po treningu. W celu lepszej przyswajalności należy przyjmować na pusty żołądek. Może je stosować każdy. Dostępne są zarówno tabletki jak i proszki do rozrobienia w wodzie.
    Dawkowanie BCAA jest kwestią indywidualną ze względu na wiele czynników (np. wiek, waga), tym bardziej, że produkty różnych firm różnią się składem.

    Dla ciężko trenujących osób dobrą metodą startową jest przyjmowanie takiej dawki, by niezależnie od formy było w niej minimum 4 g leucyny. BCAA możemy rozpuścić w wodzie i popijać w okresie okołotreningowym albo przyjmować tabletki przed i od razu po treningu. Dzięki temu szybciej się zregenerujemy.

    Podsumowując
    BCAA / leucyna są środkiem specjalnego przeznaczenia, które mogą m.in. pomóc w budowaniu mięśni i siły, przyspieszyć regenerację, poprawić zdrowie, jakość i długość życia, usprawnić funkcje mózgu, przyspieszyć czas reakcji ( nabiera szczególnego znaczenia wraz z upływem lat). Może także wspomóc sportowców w trakcie ćwiczeń poprawiając ich sprawność. Najlepiej sprawdzają się podczas restrykcji kalorycznych, czasie, kiedy chcemy zmaksymalizować utratę tkanki tłuszczowej oraz podczas intensywnych treningów.

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz